sobota, 6 kwietnia 2013

Olejowanie włosów w pigułce


Witam Was serdecznie :). Dzisiaj napiszę Wam co nie co na temat olejowania włosów. Doświadczonym włosomaniaczkom wpis się pewnie nie przyda,ale tym początkującym mam nadzieję,że tak. 

Co to jest olejowanie włosów i na czym polega?


Olejowanie włosów jest dość starą metodą pielęgnowania włosów, praktykowana jest głównie przez kobiety z krajów hinduskich oraz arabskich ( mówi się,że swoje piękne, długie włosy zawdzięczają one właśnie olejowaniu). Polega ono na wcieraniu olejów we włosy oraz skórę głowy ( choć nie każdy skalp to toleruje). W zależności od tego jakiego oleju używamy, możemy pozbyć się wielu dolegliwości oraz otrzymać korzyści :D . Tak więc systematycznie olejując włosy możemy pozbyć się łupieżu, nadmiernego wypadania, wzmocnić cebulki, przyspieszyć porost, zregenerować włosy. Wszystko zależy od oleju,który wybierzemy,ale o tym opowiem Wam później. Olej możemy nakładać na włosy+skalp lub na same włosy, czy też sam skalp. Wszystko zależy od tego jak bardzo nasze włoski polubią się z olejem.
Warto dodać,iż olejowanie włosów jest dla każdej z nas- nie ma typu włosów,który miałby przeciwskazania do tego typu pielęgnacji. Olejowanie szczególnie polecane jest posiadaczkom zniszczonych,łamliwych włosów z rozdwajającymi się końcówkami ( ale nie tylko!). Olej zazwyczaj nakłada się przed myciem ( czyli na nieco brudne włosy) jednak bardzo ważne jest to aby nie nakładać go gdy są bardzo brudne, ponieważ wówczas może nasilić się wypadanie włosów.

Czym zmywać oleje?


Oleje najlepiej zmywać łagodnym szamponem tj takim,który nie zawiera silikonów, silnych konserwantów oraz silnych detergentów (głównie SLS), ponieważ mogą one się nabudować na włosach i wówczas nasze czuprynki nie wykorzystają w pełni dobroczynnych właściwości olejków ( SLS również usuwa dobroczynne właściwości olejków). Zmywając olej najlepiej umyć włosy dwukrotnie.

Czy używać odżywki po olejowaniu?


Jak najbardziej tak! Należy pamiętać o tym,że większość olejków zatrzymuje wodę we wnętrzu włosa i z pewnością nie zastąpi to odżywiania odżywką/maską. Olejowanie jest uzupełnieniem pielęgnacji, podstawą jest odżywianie. Zawsze po zmyciu olejków nałóż na włosy odżywkę/maskę - chociażby po to aby łatwiej rozczesać włosy.

  Jak często olejować włosy?


Wszystko zależy od tego jaką ilością czasu dysponujemy - jeżeli mamy taką możliwość możemy nawet codziennie. Optymalną opcją jest olejowanie włosów 2-3 razy w tygodniu. Olej możemy nałożyć 2h przed myciem jak i na całą noc - polecam wypróbować obie opcje i wybrać tą, która lepiej działa na nasze włosy.

Jaki olej wybrać?


Myślę,że odpowiedni dobór oleju jest rzeczą natrudniejszą w całym tym ''rytuale'' :D. Niestety,ale jeśli chcemy odkryć swój idealny olej- musimy przetestować kilka olei aby zobaczyć,który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Oczywiście jest kilka wskazówek - jaki olej odpowiada danemu typowi włosów. 


Najpopularniejsze oleje:

   

olej kokosowy - polecany do włosów bardzo suchych, zniszczonych i łamliwych, dobrze regeneruje; ma rónież bardzo uniwersalne zastosowanie, jak olejek rycynowy ( może puszyć włosy falowane i kręcone )
oliwa z oliwek - ma działanie wzmacniające, polecana jest szczególnie do włosów łamliwych i przesuszonych, poza tym dodaje włosm zdrowego blasku
olej amla - ma działanie wzmacniające i nabłyszczające, dodaje sprężystości włosom, jest szczególnie polecany do włosów wypadających; olej można wcierać również w skórę głowy, ma intensywny zapach i ciemno zielony kolor
olej z pestek winogron - polecany jest w pielęgnacji włosów cienkich i słabych, ma działanie wygładzające i nawilżające
olej ze słodkich migdałów - szczególnie zalecany w pielęgnacji włosów zniszczonych, ze względu na głęboko nawilżające i zmiękczające działanie, poza tym świetnie sprawdza się w pielęgnacji końcówek włosów jako alternatywa dla jedwabiu / sylikonów
olej rycynowy - niezwykle cudowny i niezwykle ciężki w stosowaniu - jest gęsty i treściwy. przyspiesza porost włosów, regeneruje je.
olej jojoba - można wcierać w całe włosy lub w same końcówki, ponoć dobrze się wchłania we włosy, ma właściwości nawilżające, zmiękczające, odżywcze, regenerujące, zmiękczające i wiele innych.
olej arganowy -  zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, silne antyoksydanty; polecany jest szczególnie do włosów słabych, suchych i łamliwych, ujarzmia puszenie się włosów, ma również właściwości ochronne
 

Na początku przygody z włosomaniactwem polecam w pierwszej kolejności wypróbować oliwę z oliwek, czy też inne ogólnie dostępne olejki. Należy pamiętać o tym by były one tłoczone na zimno.

Efekty


Najprzyjemniejsza część :) . Oczywiście należy pamiętać,że efekty nie przyjdą do nas od razu ( choć na niektórych włosach efekty są widoczne niemal natychmiast). Aby uzyskać porządane rezultaty należy pamiętać o systematyczności! Włosy z pewnością nam się odwdzięczą - będą miękkie, nawilżone, sypkie, grube, przestaną wypadać, przyspieszą swój wzrost, staną się gęstsze i zdrowe!


Tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszą notkę :) Na koniec kilka motywujących zdjęć hinduskich(i nie tylko ) kobiet,którym olejowanie włosów nie jest rzecza obcą ;).




Patrząc na ostatnie zdjęcie czuję ogromną motywację do walki o takie piękne włosy!



A Wy praktykujecie olejowanie włosów? Macie swój ulubiony olej? A może dopiero zaczynacie i potrzebujecie rady? Piszcie śmiało,z chęcią Wam pomogę :).

Pozdrawiam Was
Werci


1 komentarz:

  1. Super post! ja olejuję od roku i widać efekty przede wszystkim w nabłyszczeniu włosów

    OdpowiedzUsuń