piątek, 26 kwietnia 2013

Porowatość włosów

Witajcie.  Dzisiaj napiszę Wam co nieco na temat porowatości naszych włosów. Czym jest?Jak ją określić?  Zapraszam do lektury :).

Czym jest porowatość?

Porowatość włosów jest sposobem ułożenia łusek włosa. Im bardziej rozchylone są łuski włosa, tym bardziej porowate są nasze włosy - i na odwrót -  im bardziej przylegające do siebie łuski, tym niżej porowate włosy.
Owa 'łuskowa' budowa naszych włosów ma ogromny wpływ na to jakie kosmetyki odpowiadają naszym włosom. To właśnie dlatego nie wszystkim dziewczynom pasuje jeden kosmetyk - wszystko zależy od porowatości włosów.Porowatość dzielimy na:
 • Niską - łuski włosa przylegają do siebie, są zamknięte. Tego typu włosy są  zdrowe, niezniszczone zabiegami chemicznymi, lśniące. Kosmetykom ciężko wniknąć do ich wnętrza ze względu na szczelnie przylegające łuski. Trudno je zmoczyć i długo schną. Są trudne do układania ze względu na to,iż są ciężkie i śliskie.
 • Średnią - pomiędzy wysoką a niską. Łuski włosa nie przylegają do siebie, ale są lekko rozchylone. Schną stosunkowo krótko, łatwo je zmoczyć, wilgoć łatwo dostaje się do wnętrza włosa ( i tam pozostaje), łatwo się układają.
 • Wysoką- włosy tego typu mają mocno rozchylone łuski. Z reguły taką porowatość mają włosy zniszczone oraz kręcone ( suche). Cechuje je podatność na zabiegi fryzjerskie - szybko łapią kolor, ale jednocześnie szybko się on wypłukuje. Bardzo szybko wchłaniają wodę, puszą się przy najmniejszej wilgoci, są niezwykle podatne na zniszczenia - zwłaszcza gdy są mokre.


Jak określić porowatość włosów?

Test z wodą 
 • Do szklanki wody wrzucamy ok. 10 swoich włosów ( pochodzących z różnych części głowy). Obserwujemy przez ok. 3 minuty
 • Jeśli włosy utopiły się szybko (po max. ok.n 3 minutach) są wysokoporowate
 • Jeśli potrzebują więcej czasu na utonięcie-są średnioporowate
 • Jeśli w ogóle nie opadną na dno - są niskoporowate
Test z mąką.

Do miseczki z mąką wrzucamy kilka włosów, obtaczamy je. Następnie mąkę strzepujemy -  im więcej mąki pozostanie na włosach, tym mają one większą porowatość.Mam nadzieję,że dzisiejszy post Wam się przyda :). Niedługo napiszę Wam o odpowiedniej pielęgnacji włosów nisko, średnio i wysoko porowatych.


Umiecie określić swoją porowatość? Jaki test wykonywałyście lub jaki macie zamiar wykonać? A może znacie inne sposoby na jej określenie?

Pozdrawiam Was
Werci


1 komentarz:

 1. Hah! O porowatości czytałam już ogromną masę postów, ale tych testów jeszcze nie widziałam! No przy najbliższej okazji(kiedy zauważę, że włosy mi wypadły) zrobię któryś z testów, a potem pewnie i drugi.

  Chociaż gdzieś też ostatnio czytałam, że nie da się na 100% w warunkach domowych określić porowatości włosa i najpewniej da się to ocenić przez mikroskop, taki porządny :D
  Ale też obserwacja swoich włosów potrafi wiele wnieść.
  No, ciekawe, bo moje włosy ostatnio szaleją i już nie wiem co wyjdzie jak zrobię ten test :)

  OdpowiedzUsuń