piątek, 29 marca 2013

SILIKONY

 

         Przypuszczam,że każda z początkujących włosomaniaczek prędzej czy później natknęła się na wizaż.pl. Osobiście uwielbiam ten portal i sama czerpię z niego wiedzę ;). Jest jednak jedno małe ALE - nie wszystkie informacje zawarte na tamtejszych forach są rzetelne - tzn często dziewczyny piszą coś co przeczytały u kogoś, z kolei osoba, u której coś przeczytano usłyszała to od znajomej itd. Przyczyniło się to do tego,że w internecie krąży cała masa nieprawdziwych informacji na temat silikonów,a  w każdym razie mocno przesadzonych. Jedni piszą,że silikony tworzą na włosach coś w rodzaju szczelnego pancerza, który nie przepuszcza do wnętrza włosa żadnych składników odżywczych. Z kolei inni zachwalają kosmetyki z silikonami, nie wyobrażają sobie bez nich pielęgnacji. 
Więc jak to jest z tymi silikonami? 
Silikony są niezwykle przydatne w pielęgnacji włosów niesfornych. Wygładzają je, nabłyszczają, pogrubiają, sprawiają,że są mniej łamliwe, a przede wszystkim dają natychmiastowe efekty. Silikony występują zarówno w szamponach jak i wszelkich odżywkach, maskach czy też serach. Z reguły silikony są bezpieczne dla skóry głowy - nie wywołują alergii,( oczywiście od tej reguły są wyjątki) dlatego znalazły zastosowanie w tak wielu kosmetykach. Ponadto koszt wyprodukowania silikonowej odzywki jest zdecydowanie mniejszy niż produkcja odżywki z naturalnym składem, ma to z pewnością ogromne znaczenie dla wielu producentów ;].
Silikony zaaplikowane na włosy odkładają się na ich powierzchni, tworząc ochronny filtr. Jest to bardzo korzystne, ponieważ włosy zwłaszcza długie potrzebują takiej ochrony przed rozdwajaniem i łamaniem się, ponieważ są nieustannie narażone na tarcie( o ramiona, sweter, pasek od torby,etc.). Wiele dziewczyn całkowicie rezygnuje z silikonów,a potem narzekają, że ich włosy się łamią, rozdwajają pomimo regularnego podcinania końcówek, itd. Jest to głupota, ponieważ Silikonów należy wręcz używać jeśli chce się mieć długie i zadbane włosy. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób się z nimi obchodzić.

Do mycia włosów należy wybrać łagodny szampon, taki który nie zawiera silikonów ani SLS i tym podobnych ( w kolejnych postach podam Wam przykłady takich szamponów). Szampon ma oczyszczać skórę głowy i włosy,a nie dostarczać silikonów. Bardzo często producenci znanych marek reklamują swoje produkty nazwami - REGENERUJĄCY SZAMPON. Jest to istny śmiech na sali, gdyż szampon nie jest od tego by regenerować włosy i choćby nie wiem jaki cudowny skład miał w życiu tego nie zrobi, ponieważ jest to szampon i automatycznie zmywa odżywcze substancje. Jednak z reguły owe marki zamiast odżywczych substancji mają tylko silikony - powodują one szybsze przetłuszczanie się skóry głowy, możemy zaobserwować tzw''oklap'', strączkujące się włosy, łupież, etc.(np. Dove, Pantene,etc.)

Odżywka/maska. W tym przypadku również powinnyśmy strzec się silikonów, zwłaszcza tych 'silnych'. Odżywka ma za zadanie odżywić nasze włosy, a nie wywołać chwilowy efekt ''wow'' spowodowany silikonową powłoczką, które nie regeneruje włosów, a jedynie sprawia takie pozory. Jeśli mamy włosy bardzo zniszczone możemy wybrać odżywkę z domieszką lekkich silikonów, jednak pamiętajmy o tym by oprócz nich zawierała ona składniki, które są wartościowe dla naszych włosów. Z takowych polecam np. BIOVAX KERATYNA+JEDWAB(ok.20zł)

Po odżywieniu włosów nadchodzi najwyższa pora na zastosowanie niewielkiej porcji silikonów, które będą chroniły nasze włosy przed negatywnym wpływem środowiska,itd. Końce należy zabezpieczyć jedwabiem,olejkiem lub odżywką b/s. Może to być np. Jedwab BIOVAX(ok. 12zł, ) Jedwab CHI (ok.5zł) czy jakikolwiek inny ( oprócz BIOSILK - jest on złem wcielonym, opowiem o nim później). Właśnie w takiej formie należy stosować silikony. Mają one byc dodatkiem w naszej pielęgnacji, czymś co będzie chroniło nasze włosy, a nie podstawą pielęgnacji. W takiej roli nie wyrządzą nam krzywdy.

Należy pamiętać o tym, by oczyszczać włosy z silikonów i innych substancji,które mają tendencje do odkładania się silniejszym szamponem z detergentami. np Barwa ( ok.4zł). Im prostszy szampon tym lepiej.
Obciążone silikonami włosy są także przyklapnięte i trudne do ułożenia.  Silikony to raczej chwilowy ratunek dla przesuszonych włosów niż pielęgnacja przywracająca im witalność i utrzymująca włosy w dobrej kondycji.



PODSUMOWANIE:
  1.  Silikony tworzą na włosie ochronną powłoczkę, jednak nie jest ona na  tyle szczelna, by nie przepuszczać do włosów kompletnie niczego.
  2. Silikony nie niszczą włosów, za to chronią je przed negatywnym wpływem środowiska.
  3. Należy świadomie używać silikonów, by móc w pełni wykorzystać ich niewątpliwe atuty.

PAMIĘTAJ: Silikony nie mogą stanowić podstawy Twojej pielęgnacji. Do odżywiania używaj masek/ odżywek, które mają naturalny skład. Silikonów używaj najlepiej tylko do zabezpieczania końcówek/ ewentualnie do pokrycie zniszczonych partii włosów ( chociaż na to najlepsze są nożyczki).




Abyście mogły posługiwać się umiejętnością czytania składów masek/odżywek/szamponów , przedstawię Wam listę silikonów, które możecie w nich spotkać:


LISTA SILIKONÓW:


ROZPUSZCZALNE W WODZIE
- dimethicone copolyol
- lauryl methicone copolyol
- hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane
- silikony z PEG na poczatku - decydującą jest cyfra/liczba widniejąca przy PEG. Zasada jest prosta -im wyższy znacznik, tym większa rozpuszczalność w wodzie - każdy poniżej 4 nie rozpuszcza się w wodzie wcale, zaś powyżej 10 - bardzo dobrze.

NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, ŁATWO USUWANE ZA POMOCĄ ŁAGODNYCH SZAMPONOW (np. typu Babydream)
- amodimethicone ( ktory czesto jest laczony z trideceth-12 i cetrimonium chloride co jeszcze bardziej ulatwia zmywanie) - bardzo fajny silikon
- dimethicone
- dimethiconol
- beheonoxy dimethicone
- phenyl trimethicone

WYMAGAJĄCE SULFATES (sls) DO USUNIĘCIA
- simethicone
- trimethicone
- trimethylsilylamodimethic one
- trimethylsiloxysilicates
ODPAROWUJĄCE Z WŁOSA (do zmycia wsytarczy odżywka)
- cyclometicone
- cyclopentasiloxane
- cyclotetrasiloxane
- cyclohexasiloxane
- octamethyl cyclotetrasiloxane
(źródło listy silikonów -  blog Anwen)






A Wy używacie w swojej pielęgnacji włosów silikonów? w jaki sposób? Macie jakieś ulubione kosmetyki, które są całkiem pozbawione silikonów?

Pozdrawiam Was
Werci  

1 komentarz: